Wapnowanie. Prosty i niedrogi zabieg, który ma wiele zalet. Neutralizuje kwaśną glebę i koryguje jej pH, dzięki czemu w kolejnym sezonie wegetacyjnym rośliny będą w lepszej kondycji.
Kiedy najlepiej wykonać zabieg wapnowania? Jeśli to możliwe, wapno należy dodawać do ziemi późną jesienią, czyli wtedy, gdy rośliny znajdują się w stanie spoczynku zimowego. Zmiana pH gleby wymaga czasu, więc dzięki zastosowaniu wapna późną jesienią, miesiące zimowe przed kolejnym sezonem wegetacyjnym zostaną spożytkowane na pozytywne zmiany w glebie.
Wapnowanie. Co to jest i dlaczego warto wykonać wapnowanie gleby?
Gleba o zbyt niskim poziomie pH może utrudniać roślinom wchłanianie dostępnych w niej składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Wapnowanie to zabieg, którego celem jest dostarczenie odpowiedniej ilości wapna do gleby i podwyższenie jej poziomu pH. Im bardziej kwaśna gleba, tym więcej wapna wymaga. Wapno jest naturalnym środkiem, który poprawia właściwości gleby, zmniejsza jej kwasowość i zwiększa zasadowość, podwyższając poziom pH. Wapnowanie nie tylko podnosi poziom pH gleby, ale także sprzyja rozprzestrzenianiu się dobrych bakterii w glebie. Ponadto, dodanie wapna poprawia jakość nawodnienia gleby. Dzięki podniesieniu zasadowości gleby, woda może łatwiej ją penetrować, a tym samym lepiej nawodnić rośliny i zapobiec ich wysychaniu. W konsekwencji, dzięki wapnowaniu, gleba jest wyższej jakości. Zwiększa się też dostępność składników odżywczych dla roślin. Dlatego wapnowanie to niezwykle ważny zabieg w ogrodzie.
Znaczenie badania gleby przed wapnowaniem
Badanie gleby jest pierwszym krokiem do określenia, czy należy dodać wapno do gleby i w jakiej ilości. Można samodzielnie przetestować kwasowość gleby za pomocą wielofunkcyjnego zestawu do gleby zakupionego w lokalnym centrum ogrodniczym z grupy DCO lub wysłać próbkę gleby do laboratorium prowadzącego analizy gleby. Test gleby pomoże również określić dokładną ilość wapna potrzebną do uzyskania preferowanego poziomu pH gleby. W zależności od rodzaju gleby i jej odczynu pH, konieczne będzie zakupienie różnych ilości wapna. Na przykład gleba gliniasta wymaga zazwyczaj więcej wapna niż gleba ilasta.
Prawidłowy poziom pH gleby powinien wynosić od 6 do 7. Spadek poniżej 5,5 pH uznaje się za bardzo niekorzystny dla gleby i rozwoju roślin. O szczegóły i możliwości analizy zapytaj swojego doradcę w Twoim Dobrym Centrum Ogrodniczym.
Wapnowanie gleby na trawnikach i ogrodach. Gdzie, kiedy i w jaki sposób przeprowadzić?
Wapnowanie gleby jest zabiegiem, który sprawdzi się zarówno na trawnikach, jak i w ogrodach.
Jak wspominaliśmy powyżej, efekty stosowania wapnowania wymagają czasu, więc najlepiej jest wapnować glebę jesienią, pod koniec sezonu wegetacyjnego. Dzięki temu gleba ma czas na wchłonięcie wapna i pełne dostosowanie pH.
Wapno trzeba równomiernie rozprowadzić na powierzchni gleby np. rozsiać ręcznie lub użyć rozsiewacza nawozów w celu łatwej aplikacji oraz wymieszać go z glebą. Po zakończeniu wapnowania należy dobrze podlać ziemię.
Jakie wapno wybrać?
Do wapnowania polecamy nawóz WAPNO WĘGLANOWE GRANULOWANE, wytwarzany z naturalnych surowców bez obróbki chemicznej. Granulat bezpośrednio po rozrzuceniu w glebie wchodzi w reakcję z glebą. Pod wpływem wilgoci następuje rozpad granulek, które wraz z wodami opadowymi równomiernie odkwaszają glebę. Można go stosować na wszystkich rodzajach gleb wymagających wapnowania oraz mieszać z innymi nawozami granulowanymi, oprócz fosforowych i zawierających amonową formę azotu. Nie można też mieszać z obornikiem. Konieczne jest zachowanie ostępu co najmniej 2-tygodniowego.

Zalecane dawkowanie:
drzewa i krzewy owocowe* | 0-1000 g/m2 | 10 pH 5-6 |
trawy | 60 g/m2 | pH 6-7,5 |
* Nie wapnować borówki i innych roślin wymagających gleby o pH 4,5-5,0, gdy pH jest powyżej 5,0
Jakie są kluczowe korzyści wapnowania?
W wyniku wapnowania uzyskujemy lepszą strukturę gleby. Przekłada się to na:
- zwiększenie liczby pożytecznych organizmów glebowych, co pozytywnie wpływa na przebieg procesu mineralizacji materii organicznej w glebie,
- lepsze zarządzanie wodą,
- efektywniejsze przyswajanie przez rośliny składników odżywczych,
- lepsze wykorzystanie azotu,
- zmniejszenie zachwaszczenia.
Wapnowanie gleby – ciekawostki
- Granulowane wapno powstaje ze skał wapiennych. Wytwarza się je z naturalnego, czystego surowca pozyskiwanego z kopalni odkrywkowych, a następnie kruszy na formę użytkową o wysokiej reaktywności, wygodną do aplikacji w glebie.
- Wapnowanie to najtańszy i najbardziej uniwersalny zabieg ogrodowy.