Zima to wbrew pozorom istotny czas dla każdego ogrodnika. Ogród co prawda śpi, ale my musimy już myśleć o kolejnym sezonie. Wybór nasion do ogrodu na wiosnę to kluczowy krok, który wpływa na sukces upraw. Nie tylko ważny, ale też przyjemny i bardzo ekscytujący. Świadomość, że z małego nasionka wyrośnie kiedyś dorodna i piękna roślina ma w sobie coś absolutnie magicznego. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek i podpowiedzi, jak wybrać odpowiednie nasiona.
1. Ogród użytkowy czy dekoracyjny?
Po pierwsze, zastanów się, co chcesz uprawiać – warzywa, zioła, kwiaty czy rośliny ozdobne? Czy chcesz mieć ogród użytkowy (np. warzywa do jedzenia) czy dekoracyjny (kwiaty do ozdoby)? Wybierz warzywa, które lubisz i rośliny ozdobne, które są zgodne z Twoim gustem. Np. jeśli lubisz dynie, postaw na hodowlę co najmniej kilku odmian. Często przyrządzasz pesto? Niech Twoja hodowla bazylii będzie odpowiednio duża. Lubisz przetwory? Pamiętaj o pomidorach, ogórkach i cukinii.
2. Nasiona warzyw na wiosnę
Do ogrodu warzywnego możesz wybrać odmiany, które szybko dojrzewają i są łatwe w uprawie. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, a cierpliwość nie jest Twoją mocną stroną, postaw na nasiona, które szybko kiełkują i nie są wymagające w pielęgnacji. Należą do nich m.in.:
- Sałata – szybkorosnące sałaty to dobry wybór i absolutny must have w każdym ogrodzie. Możesz wybrać odmianę masłową, sałaty liściaste np. czerwoną, zieloną, dębową lub rukolę. Warto postawić też na pakiety nasion zawierające mieszankę różnych odmian. Sałaty dojrzewają po około miesiącu od wykiełkowania, ale można je zbierać wcześniej. Sałata rośnie szybko i toleruje półcień, więc zaplanuj dla niej odpowiednie miejsce na planie swojego ogrodu.
- Jarmuż, szpinak, boćwina, groszek cukrowy, fasola szparagowa – to kolejne nasiona roślin, które są łatwe w uprawie, a ich szybki wzrost przyniesie wiele satysfakcji ogrodnikom.
- Zioła np. bazylia, tymianek rozmaryn, mięta, szałwia, oregano, pietruszka, kolendra, koperek – przydadzą się w każdym ogrodzie warzywnym, nawet najmniejszym. Są łatwe w uprawie, a efekt jest szybko widoczny.
- Warzywa korzeniowe np. rzodkiewka, seler, marchewka, pietruszka, burak – można je siać wiosną do gruntu, niektóre odmiany bardzo wcześnie, bo większość z nich dobrze znosi chłodniejsze temperatury.
- Ogórki, pomidory, papryka – nie siejemy ich bezpośrednio do gruntu na wiosnę. Te rośliny są ciepłolubne i wymagają wcześniejszej produkcji rozsady. Pomidory i paprykę wysiewamy w lutym/marcu do doniczek, a sadzenie do gruntu rozpoczynamy w maju. Ogórki można siać do gruntu, ale dopiero w maju, gdy miną przymrozki.
- Dynia, bakłażany, cukinia – dynię i cukinię można wysiewać do gruntu, ale nieco później, ok. maja, bo to rośliny ciepłolubne. Natomiast bakłażan wymaga przygotowania rozsady.

3. Nasiona kwiatów na wiosnę
Wybór nasion kwiatów na wiosnę jest ogromny. Wiosna to idealny czas na wysiew wielu gatunków kwiatów, zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, wybierz nasiona kwiatów jednorocznych. W marcu i kwietniu możesz siać nagietka, mak polny i chabra bławatka. To rośliny, które dadzą piękny, naturalny efekt w ogrodzie. Gdy ziemia będzie cieplejsza, w kwietniu i maju, warto zdecydować się na wysiew kosmosu (onętka), facelii i słonecznika. Wiosna to także dobry czas na siew kwiatów wieloletnich. Należą do nich malwy, bratki, łubin, goździk, czy jeżówka.

4. Warunki uprawy
Dobierz nasiona odpowiednie dla Twojego regionu klimatycznego, rodzaju gleby i nasłonecznienia. Postaw na rośliny, którą rosną w naszym klimacie. Sprawdź, czy gleba w Twoim ogrodzie jest kwaśna, czy zasadowa, piaszczysta czy gliniasta. Wybierz rośliny, które będą dobrze rosły w warunkach, jakie oferuje Twój ogród (pełne słońce, półcień, cień).
5. Przygotuj plan ogrodu
Sporządź plan rozmieszczenia roślin w ogrodzie, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń.
6. Postaw na jakość nasion
Koniecznie kupuj nasiona od renomowanych producentów w sprawdzonych, dobrych centrach ogrodniczych. Sprawdź datę ważności na opakowaniu, aby mieć pewność, że nasiona są świeże. Warto wybierać nasiona oznaczone jako odporne na choroby i szkodniki.
7. Zwróć uwagę na czas siewu
Na opakowaniu nasion znajdziesz informacje o optymalnym czasie siewu. Wybierz odmiany, które pasują do terminu, kiedy planujesz wysiew. Informacje na opakowaniach pomogą Ci zrozumieć wymagania roślin, takie jak głębokość siewu, rozstaw i pielęgnacja.
8. Pamiętaj o akcesoriach
Nie zapomnij o zakupie dodatkowych akcesoriów, które będą Ci potrzebne do wysiewu nasion w pomieszczeniu. Zaopatrz się w ziemię do nasion, tacki na nasiona oraz małe doniczki, a także etykiety i pisak, który nie rozmazuje się po zamoczeniu.
9. Eksperymentuj z odmianami
Nie bój się siać nowych, ciekawych odmian, ale jednocześnie trzymaj się sprawdzonych gatunków. Warto łączyć rośliny szybkorosnące (np. sałata) z tymi, które wymagają więcej czasu na rozwój (np. marchew). Po prostu spróbuj, kup nasiona warzyw lub kwiatów, których nigdy wcześniej nie miałaś/ nie miałeś i zobacz, czy Ci się spodoba!
Wybierając nasiona zgodnie z naszym poradnikiem, zapewnisz swojemu ogrodowi udany start na wiosnę. Pamiętaj, że w Dobrych Centrach Ogrodniczych możesz liczyć na profesjonalną pomoc doradców.