Poinsecja (Euphorbia pulcherrima), inaczej nazywana wilczomleczem nadobnym, poinsecją nadobną lub Gwiazdą Betlejemską, to niezwykle efektowna roślina doniczkowa, bez której nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia.
Jej piękno jest efektem połączenia dwóch kolorów: intensywnie zielonych liści oraz czerwonych (a także koralowych, różowych, kremowych, białych lub wielobarwnych) przykwiatków. Skąd pochodzi poinsecja? Jakie znaczenie kryje się za jej symbolicznym wyglądem? Jakie ma wymagania i jak o nią dbać, by zachwycała przez całe święta? Odkrywamy tajemnice tej wyjątkowej rośliny bożonarodzeniowej.
Skąd pochodzi poinsecja?
Poinsecja to roślina z rodziny wilczomleczowatych, która pochodzi z Meksyku i Gwatemali. W krajach międzyzwrotnikowych uprawiana jest jako roślina ogrodowa. W naturalnym środowisku poinsecja występuje jako krzew lub niskie drzewko o wysokości ok. 1-3 metrów. W 1828 roku sadzonki poinsecji przywiózł do Stanów Zjednoczonych amerykański polityk Joel Roberts Poinsett, pierwszy ambasador USA w Meksyku. To właśnie od jego nazwiska (Poinsett) pochodzi nazwa rośliny, która cieszy się ogromną popularnością. Do dziś w rocznicę śmierci Poinsetta, 12 grudnia, w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Narodowy Dzień Poinsecji. Przykwiatki przebarwiają się w grudniu i styczniu, dlatego roślina szybko stała się niezwykle lubianą dekoracją na okres Świąt Bożego Narodzenia. Każdego roku w grudniu na całym świecie sprzedaje się setki tysięcy tych ozdobnych roślin. Ozdabia się nimi wnętrza domów, instytucji i kościołów.
Symbolika poinsecji
Poinsecja to nieodłączony element bożonarodzeniowych dekoracji i piękny symbol świąt. Kolorowe przykwiatki kształtem przypominają gwiazdę, którą wg tradycji chrześcijańskiej, zobaczyli Trzej Królowie na niebie i która zaprowadziła ich do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa. Wygląd i podobieństwo do gwiazdy oraz kwitnienie przypadające na czas Świąt Bożego Narodzenia sprawiło, że poinsecja zyskała zwyczajową nazwę „gwiazda betlejemska” oraz, obok choinki, stała się symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Roślina idealnie wpisuje się w świąteczny nastrój, symbolizuje radość, miłość i nadzieję.
Jak dbać o gwiazdę betlejemską w domu?
Poinsecja należy do roślin ciepłolubnych, dlatego należy umieścić ją w miejscu ciepłym, jasnym, wolnym od przeciągów. Idealna temperatura dla poinsecji wynosi ok. 15ºC. Roślina lubi światło, ale nie powinno jej się ustawiać tam, gdzie będzie wystawiona na bezpośrednie światło słoneczne. Gwiazdy betlejemskiej nie trzeba przesadzać, przechowujemy ją w tej samej doniczce, w której ją kupiliśmy. Roślinę podlewamy oszczędnie, dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce zaczyna lekko wysychać. Nadmierne podlewanie jest niewskazane, może być nawet szkodliwe. Dodatkowo, warto regularnie, ale z umiarem, zraszać liście i przykwiatki, aby zwiększyć wilgotność powietrza i dłużej cieszyć się pięknym wyglądem rośliny.
Poinsecja po świętach
Gwiazdy betlejemskie zwykle są wyrzucane po świętach. Przy odrobinie troski możliwe jest utrzymanie poinsecji przy życiu przez cały rok, a nawet doprowadzenie do ponownego pojawienia się kolorowych przykwiatków na następne święta Bożego Narodzenia. Nie jest to łatwe, dlatego dzielimy się kilkoma poradami jak to zrobić.
- Po świętach przesadź poinsecje do nowych pojemników, wymień ziemię i zastosuj odpowiedni nawóz, najlepiej o wysokiej zawartości potasu.
- Przytnij roślinę na wysokość ok. 10 cm i pozostaw w miejscu bez przeciągów, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ogranicz podlewanie i upewnij się, że temperatura nie przekracza 18ºC.
- W maju rozpocznij regularne podlewanie, nawożenie i zraszanie liści.
Gdzie kupić poinsecję?
- Zawsze kupuj poinsecje od renomowanego dostawcy.
- Przed zakupem upewnij się, że roślina jest w dobrej kondycji, przede wszystkim sprawdź, czy żadne liście nie więdną.
- Unikaj kupowania poinsecji, które były wystawione w pobliżu drzwi – poinsecja nie może być przechowywana w zbyt niskich temperaturach i na przeciągach.
- Poproś sprzedawcę o zapakowanie poinsecji w folię lub plastikową torbę, aby chronić ją przed zimnem w drodze do domu.
- Nie zostawiaj poinsecji w samochodzie na dłużej niż jest to absolutnie konieczne, ponieważ temperatura w aucie pozostawionym na zewnętrz może szybko spaść, co będzie bardzo niekorzystne dla rośliny.
CIEKAWOSTKI
- Według legendy powstanie poinsecji związane jest z historią meksykańskiej dziewczynki o imieniu Pepita, która w wigilię Bożego Narodzenia chciała przynieść do kaplicy dar dla nowonarodzonego Jezusa. Dziewczynka martwiła się, że nie ma nic cennego, jedynie bukiet skromnych kwiatów. Jej kuzyn Pedro przekonywał ją, żeby nie smuciła się, ponieważ dla Jezusa liczy się każdy, nawet najmniejszy dar, ale przekazany z miłością. Pepita złożyła kwiaty w kaplicy i wtedy stał się cud. Niepozorne rośliny rozkwitły na purpurowo. Od tego czasu w Meksyku poinsecja zakwita właśnie na Boże Narodzenie.
- Od XVII wieku w meksykańskim mieście Taxco wykonuje się ogromne dekoracje z poinsecji w wigilię Bożego Narodzenia. Np. w 2022 roku do konstrukcji świątecznych ozdób wykorzystano aż 12 tysięcy roślin.