Zaobserwuj nas:

Skontaktuj się z nami

Zaobserwuj nas

Wyślij wiadomość

Edit Template

Przygotowanie trawnika wiosną: najważniejsze prace krok po kroku

Bujny, intensywnie zielony, soczysty i starannie przystrzyżony trawnik to marzenie wielu ogrodników. Nic dziwnego. Zadbany trawnik to świetne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu i zabawy dla dzieci w okresie letnim. Jednak utrzymanie takiego trawnika wymaga pracy, a ta zaczyna się już wczesną wiosną. Po zimie trawnik często potrzebuje regeneracji. Aby zapewnić mu zdrowy wzrost, warto przeprowadzić kilka kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, jak krok po kroku przygotować murawę do nowego sezonu i przywrócić jej doskonałą kondycję!

Usunięcie filcu i zalegających resztek

Filc na trawniku to warstwa obumarłych źdźbeł trawy, liści i innych organicznych resztek, które utrudniają dostęp wody i powietrza do gleby. Aby go usunąć, należy dokładnie wygrabić trawnik, najlepiej sprężystymi grabiami. Wyrzuć opadnięte liście, połamane gałązki, szyszki i kamienie. Jeśli pojawił się mech, także warto go usunąć. Dzięki tym pracom porządkowym powietrze łatwiej i szybciej dotrze do korzeni traw, rośliny będą więc lepiej rosnąć, a także zmniejszymy ryzyko rozwoju ewentualnych chorób grzybowych. Usunięcie filcu to pierwszy i podstawowy etap pielęgnacji trawnika po zimie. Po jego wykonaniu czas na kolejne kroki, czyli wertykulację i aerację.

Wertykulacja – pionowe nacinanie darni

Wertykulacja to zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni przy pomocy wertykulatora. Dzięki niemu usuwamy martwe części roślin i pobudzamy trawę do intensywniejszego wzrostu. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, gdy temperatura gleby wynosi co najmniej 8°C.

Aeracja – nakłuwanie, czyli napowietrzanie gleby

Po wertykulacji pora na kolejny zabieg poprawiający jakość trawnika, czyli aerację. Polega ona na nakłuwaniu gleby specjalnymi kolcami lub widłami. Celem zabiegu, jak wskazuje jego nazwa, jest napowietrzenie gleby oraz poprawienie dostępu tlenu i składników odżywczych do korzeni. Zabieg ten jest szczególnie ważny na glebach zbitych i gliniastych, gdzie korzenie trawy mają ograniczony dostęp do powietrza i wody. Można go wykonać przy pomocy wideł lub specjalnego aeratora. Napowietrzanie pomaga także zapobiegać gromadzeniu się wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli trawnik był narażony na ulewne deszcze w okresie zimowym. Tegoroczna sucha zima raczej nie spowodowała takich problemów, ale warto pamiętać, że jeśli Twój trawnik byłby bardzo wilgotny i grząski po zimie, spulchnij go, nakłuwając ziemię co około 10-20 cm. Do powstałych w ten sposób otworów możesz wsypać piasek, aby pomóc ziemi wyschnąć i zapobiec podmoknięciu w przyszłości.

Piaskować, czy nie piaskować?

Po wykonaniu wertykulacji i aeracji można wykonać piaskowanie trawnika. Pamiętaj, że nie każdy trawnik wymaga tego zabiegu. Jeśli gleba jest gliniasta, zbita, zauważasz na niej kępki mchu i kałuże to może być sygnał, że trzeba poprawić strukturę ziemi i jej drenaż, aby ułatwić odpływ nadmiaru wody i dotlenienie korzeni. W takiej sytuacji piaskowanie się sprawdzi. Jak piaskować trawnik wiosną? Wystarczy rozsypać cienką (ok. 0,5 cm) warstwę suchego, przesianego piasku na powierzchni trawnika oraz delikatnie go wygrabić w ziemię.

Dosiew trawy w miejscach przerzedzonych

Po zimie trawnik może mieć puste, przerzedzone miejsca. Aby uzupełnić ubytki można „załatać” je kawałkiem darni wykopanym z innej części trawnika lub zdecydować się na dosiew trawy. Pierwsze  rozwiązanie daje natychmiastowe rezultaty, ale wysiew nasion jest łatwiejszy i tańszy, zwłaszcza jeśli nie masz zapasowej darni, którą możesz wykorzystać jako łatę. Do dosiewu traw po zimie najlepiej sprawdzi się mieszanka DCO TRAWA REGENERACJA, która została opracowana specjalnie z myślą o szybkiej i skutecznej odbudowie trawnika. Dzięki niej trawa będzie gęsta, zdrowa i odporna na intensywne użytkowanie. Jeśli Twój trawnik jest rzadki lub ma puste miejsca, z pewnością warto wysiać mieszankę nasion trawnika wiosną, aby wyrównać i zagęścić murawę do lata.

Jeśli ubytki w trawniku zostały spowodowane przez cień, możesz wybrać mieszankę nasion trawnika opracowaną specjalnie dla zacienionych miejsc np. mieszankę DCO TRAWA DO CIENIA.

Dosiew traw – jak to zrobić?

  1. Przygotuj ziemię w miejscu przeznaczonym na dosiew i przekop ją lekko. Jeśli po zimie pojawiły się nierówności, wyrównaj je usuwając nadmiar ziemi lub dodając nową ziemię, aby podnieść poziom gleby.
  2. Możesz użyć specjalnej ZIEMI DO TRAWNIKÓW z oferty DCO DOBRE CENTRUM OGRODNICZE. To mieszanka wysokiego i niskiego torfu, która zapewnia optymalne kiełkowanie i wzrost wszystkim rodzajom traw.
  3. Następnie rozsyp nasiona trawy równomiernie na przygotowanej glebie, w ilości zalecanej na opakowaniu. Przysyp nasiona warstwą ziemi.
  4. Dokładnie podlej trawnik.

     

Czas na wiosenne nawożenie

Po przeprowadzeniu powyższych zabiegów warto zastosować nawóz dostosowany do potrzeb trawnika. Ale… przed podjęciem decyzji o nawożeniu wykonaj analizę gleby, aby sprawdzić czy i jakich składników jej brakuje. Trawa lubi neutralne pH. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, polecamy zastosowanie WAPNA GRANULOWANEGO z oferty DCO DOBRE CENTRUM OGRODNICZE. Natomiast w przypadku gleb zasadowych rekomendujemy nawożenie siarką. Wiosenne nawozy bogate w azot pobudzają trawę do wzrostu, zapewniając jej soczystą zieleń. Wybierz specjalny NAWÓZ DO TRAWNIKÓW z oferty DCO DOBRE CENTRUM OGRODNICZE, którego skład został opracowany w celu zaopatrzenia traw w potrzebne składniki odżywcze, w tym właśnie azot, a także fosfor i potas. Rozsyp nawóz równomiernie na całej powierzchni trawnika, najlepiej w czasie chłodnej pogody przed spodziewanym deszczem lub lekko podlej trawnik po nawożeniu. Pamiętaj, że jeśli na Twoim trawniku jest sporo chwastów, trzeba je usunąć przed nawożeniem! Możesz odchwaścić trawnik ręcznie (jeśli chwastów nie jest dużo) lub zastosować środki chwastobójcze.

    

Podlewanie

Regularne podlewanie w kolejnych tygodniach pomoże nowym roślinom prawidłowo ukorzenić się. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem, ponieważ może to spowodować płytkie i słabe ukorzenienie. Wczesną wiosną wystarczy podlewać trawnik co 9-10 dni.

Dzięki tym kilku prostym zabiegom Twój trawnik szybko odzyska piękny wygląd i będzie ozdobą ogrodu przez cały sezon. Wczesna wiosna to idealny czas na dosiew traw, ponieważ pogoda jest wtedy zazwyczaj wilgotna i chłodna. W takich warunkach trawnik najlepiej się zregeneruje.

Źródło zdjęć: Pixabay

Podziel się swoją opinią!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O nas

Jesteśmy największą w Polsce Grupą Zakupową łączącą biznesowo centra ogrodnicze o dużym potencjale i tradycjach.

Najnowsze posty

Kategorie