Rok 2025 przynosi nowe spojrzenie na ogrodnictwo, które staje się połączeniem estetyki, funkcjonalności i ekologii. Projektowanie ogrodów coraz bardziej skupia się na harmonii z naturą, a jednocześnie odpowiada na potrzeby współczesnego stylu życia. Prywatne warzywniki, naturalne strefy relaksu i proekologiczne rozwiązania to tylko niektóre z trendów, które będą kształtować przestrzenie zielone w tym roku. Jakie rozwiązania będą królować w naszych ogrodach w 2025 roku? Poznaj 7 trendów w projektowaniu ogrodów na rok 2025 i sprawdź jak stworzyć ogród, który łączy w sobie funkcjonalność, piękno i troskę o środowisko naturalne.
1. Naturalny ogród przyjazny dla środowiska
W 2025 roku odchodzimy od geometrycznych projektów kierując się w stronę naturalnych, pozornie nieuporządkowanych nasadzeń o zróżnicowanych kolorach, fakturach i wysokościach, które naśladują dziką przyrodę i starają się odtwarzać jej naturalne ekosystemy. Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie ogrodów w sposób organiczny, mniej uporządkowany np. pozostawiając więdnące liście i nie grabiąc ich. Te resztki roślinne stanowią pokarm dla wielu organizmów pożytecznych. Czy idealny trawnik to ten bez ani jednego liścia? Dziś niekoniecznie! Innym trendem w obszarze organicznego ogrodu przyjaznego dla środowiska naturalnego jest wzbogacanie trawnika o fragmenty łąki kwietnej w celu wsparcia rozwoju populacji owadów zapylających i innych owadów pożytecznych. Należą do nich np. złotooki. To naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami roślin. Larwy żywią się m.in. mszycami, przędziorkami, mączlikami, a dorosłe osobniki odżywiają się nektarem i pyłkiem, więc dodatkowo wspierają bioróżnorodność ogrodu. Można też wprowadzić do ogrodu rośliny rodzime, nawet te, które dotychczas były uznawane za chwast.

Fot. Łąka kwietna. Źródło: Pixabay
2. Rośliny o niskim zapotrzebowaniu na wodę i bardziej odporne na stres środowiskowy
Kolejną tendencją są nasadzenia roślin o zwiększonej odporności na suszę i okresowe niedobory wody. To odpowiedź na coraz bardziej powszechne problemy z wodą w wielu regionach. Dlatego ogrodnicy coraz częściej wybierają rośliny, które są genetycznie lepiej przystosowane do wytrzymywania czynników stresowych, takich jak zanieczyszczenie, zmiany klimatu, choroby, czy szkodniki. Należą do nich m.in. trawy i byliny np. krwawnik, jeżówka, kocimiętka.

Fot. Jeżówka (Echinacea). Źródło: Pixabay
3. Przestrzenie relaksu w ogrodzie
Kolejnym trendem zyskującym na popularności jest tworzenie w ogrodzie naturalnych miejsc relaksu. Coraz więcej osób decyduje się na wydzielenie w ogrodzie przestrzeni, która będzie służyć do odpoczynku lub medytacji, gdzie można się zregenerować i zrelaksować z bliskimi lub w samotności. Gdzie i jak stworzyć taką przestrzeń? Najlepiej w zacisznym miejscu, osłoniętym od słońca i wiatru. Strefę relaksu można dodatkowo oddzielić roślinami np. pergolą lub żywym ogrodzeniem. Warto też zainwestować w wygodne meble ogrodowe, takie jak leżaki, hamaki, pufy, czy zestaw z sofą i stolikiem, nastrojowe oświetlenie np. lampki solarne i girlandy świetlne oraz posadzić rośliny o kojącym zapachu, w tym lawendę, miętę, róże, macierzankę czy posiać maciejkę. W przestrzeni relaksu świetnie sprawdzą się oczka wodne i sadzawki z fontannami. Można też zorganizować kącik z grillem lub piecem na pizzę, jeśli lubimy gotowanie na świeżym powietrzu. W 2025 roku ogrody projektuje się z myślą o poprawie samopoczucia psychicznego i fizycznego ich użytkowników. W dobie pracy zdalnej w ogrodzie można też stworzyć stanowisko pracy.

Fot. Naturalna strefa relaksu w ogrodzie. Źródło: Pixabay
4. Własny warzywnik
Rosnący popyt na zdrową, ekologiczną żywność sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na stworzenie w swoim ogrodzie własnego warzywnika. Chcemy wiedzieć, skąd pochodzi nasze jedzenie i jak powstaje. Dlatego hodowanie własnych warzyw i ziół to sposób na świeżą, ekologiczną żywność, bogatą w składniki odżywcze. Uprawa własnych warzyw świetnie wpisuje się w ekotrendy, zmniejsza bowiem ślad węglowy związany z transportem i pakowaniem żywności. Dodatkowo, kompostowanie odpadów organicznych i wykorzystywanie ich jako nawozu idealnie spełnia ideę zrównoważonego ogrodnictwa. Poza tym własny warzywnik jest nie tylko praktyczny, ale i piękny. Warzywa można hodować w estetycznych drewnianych skrzyniach lub efektownych pojemnikach. Oprócz uprawy warzyw, w tym roku rośnie zainteresowanie uprawą własnych owoców. Może w 2025 roku założycie w ogrodzie mini plantację borówek? Będą pięknym, leśnym podszyciem, wprowadzą do ogrodu trochę atmosfery lasu, a ponadto dadzą pyszne owoce. Twoje dzieci będą zachwycone samodzielnym zbiorem warzyw i owoców.

Fot. Ciesz się świeżymi warzywami przez cały sezon. Źródło: Pixabay
5. Dbałość o glebę
W 2025 roku dbamy o zdrowie gleby. Troska ta jest kluczowa dla zdrowego wzrostu roślin i obfitych plonów. Jak zadbać o zdrowie gleby? Trzeba pamiętać o regularnym nawożeniu ziemi korzystając z obornika i nawozów ekologicznych, które są dostępne w ofercie DCO. Warto pomyśleć o ściółkowaniu. Nakrywanie gleby warstwą organiczną (np. korą, słomą, liśćmi) chroni przed erozją, zapobiega wysychaniu gleby i ogranicza wzrost chwastów. Ściółka z czasem rozkłada się, wzbogacając ziemię w składniki odżywcze. Niezbędna jest kontrola pH gleby. Trzeba regularnie sprawdzać odczyn gleby za pomocą testów pH, a w razie konieczności stosować odpowiednie zabiegi, aby przywrócić właściwy odczyn gleby. Np. wapnować korzystając z wapna DCO, gdy gleba jest zbyt kwaśna.



Fot. Zadbaj o zdrowie i jakość gleby. Źródło: Pixabay
6. Miejscy ogrodnicy
Dziś, aby cieszyć się zielenią nie musisz mieć własnego ogrodu przed domem. Możesz zostać miejskim ogrodnikiem. Coraz bardziej popularne jest przekształcanie przestrzeni użytkowych w ogrody oraz wprowadzenie zieleni w nieoczekiwane miejsca. Dziś zielone enklawy tworzone są na m.in. dachach budynków i nawet na pasach między parkingami samochodowymi. Warto wykorzystać każde wolne miejsce, aby zazielenić je i w ten sposób nie tylko uczynić otoczenie piękniejszym, ale też przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwego CO2. Jeśli chcesz założyć ogród w przestrzeni publicznej skontaktuj się z lokalnymi władzami, aby dowiedzieć się, czy możesz zagospodarować nieużywane tereny, np. skwer, dachy budynków, czy opuszczone działki. W sklepach DCO znajdziesz wszystko, co jest potrzebne, aby stworzyć swój własny ogród. Zaczynając od nasion i rozsad warzyw, ziół, kwiatów, roślin owocowych, przez niezbędny sprzęt ogrodniczy, w tym narzędzia do sadzenia roślin, spulchniania, wyrównywania i przekopywania ziemi, kończąc na urządzaniach do przycinania gałęzi i pędów, podlewania i transportu. Potrzebne też będą podłoża, nawozy, środki ochrony roślin oraz dodatkowe akcesoria np. siatki, donice, skrzynki, podpory dla roślin, a dla Ciebie – rękawice ogrodowe.

Fot. Mini ogrody w mieście. Źródło: Pixabay
7. Własne zbiorniki wodne
W odpowiedzi na niedobory wody coraz większą popularnością będą cieszyć się zbiorniki ogrodowe przeznaczone do lokalnego przechwytywania i magazynowania wody. Taki zbiornik pomaga w nawodnieniu ogrodu podczas dłuższych okresów suszy oraz pozwala zaoszczędzić. Równocześnie może być efektowną ozdobą. Jak go zrobić? Możemy zdecydować się na zbiornik naziemny np. w formie beczki na deszczówkę lub dekoracyjnej amfory lub donicy. Taki zbiornik wodny możemy obudować kamieniami lub cegłą, a wokół niego posadzić paprocie i trawy ozdobne. Kolejnym pomysłem jest ozdobny staw, w którym pięknie będą wyglądać rośliny wodne np. grążele, hiacynty czy lilie wodne. Na topie są surowce naturalne – drewno i naturalny kamień – pasują do wielu stylów ogrodowych, od rustykalnego po nowoczesny.

Fot. Beczka na deszczówkę retro. Źródło: Pixabay
W 2025 roku twórzmy ogrody, które wzbogacają nasze życie, upiększają przestrzeń, a jednocześnie pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Życzymy Wam wielu pięknych spotkań w pięknych ogrodach!