Żywa choinka bożonarodzeniowa to najbardziej efektowna dekoracja świąteczna, która wnosi ze sobą do domu klimat i zapach lasu. Drzewko może być cięte lub w doniczce. Wysokie i rozłożyste lub niskie i niewielkie. Kształt i wielkość drzewka dostosowujemy do przestrzeni, jaką dysponujemy.
Do wyboru mamy ogromny wybór gatunków – świerki, sosny i jodły. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się też miniaturowe cyprysiki. W sklepach z grupy DCO Dobre Centra Ogrodnicze znajdziemy szeroką ofertę żywych drzewek bożonarodzeniowych.
Jodła, sosna czy świerk?
Najchętniej kupowane drzewko bożonarodzeniowe to jodła. Nic dziwnego. Jodła, szczególnie odmiana kaukaska, ma piękny, zielony kolor i efektowny, gęsty, regularny pokrój. Jest trwała i delikatnie pachnie lasem. Jej igły nie opadają tak szybko, nawet w ciepłym pomieszczeniu, co pozwala cieszyć się pięknem drzewka nie tylko przez całe święta, ale znacznie dłużej. Jodła ma miękkie igły, dzięki temu dekorowanie drzewka jest łatwe i przyjemne. Dodatkowo, gałęzie są mocne, dzięki czemu można zawieszać na nich nieco cięższe ozdoby. Natomiast sosna wyróżnia się długimi igłami, na których może być nieco trudniej zawieszać dekoracje, ale drzewko ma piękny zapach i jest równie trwałe, jak jodła. Najmniej trwały jest świerk, drzewko to szybciej gubi igły w porównaniu do jodły i sosny.
Choinki bożonarodzeniowe cięte i w doniczce – co zrobić, aby zachwycały swoim wyglądem jak najdłużej?
Żywe drzewko bożonarodzeniowe kreuje radosną atmosferę świąteczną w domu. Już sam proces wybierania i zakupu choinki jest przyjemnością. Gdy wrócimy z zakupów świątecznych, pamiętajmy, żeby zakupionego drzewka nie wnosić od razu do ciepłego pomieszczenia, ale pozostawić je na 1-2 dni w chłodniejszym miejscu np. na balkonie lub w garażu.
Zapewnij drzewku wygodną doniczkę lub duży stojak
Jeśli kupisz drzewko bożonarodzeniowe w doniczce, na początku upewnij się, że ma dobry drenaż. Choinkę w doniczce ze sklepu można umieścić w większym ozdobnym pojemniku, który będzie też służył jako podstawka na wodę. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem drzewka ciętego zapewnij mu odpowiednio duży stojak. Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas pielęgnacji żywych choinek jest umieszczanie ich w zbyt małych stojakach. Najlepszym rozwiązaniem jest stojak z pojemnikiem na wodę.
Postaw drzewko w chłodnym miejscu
Bez względu na to, jakie drzewko wybierzemy, cięte czy w doniczce, przed wniesieniem do domu warto delikatnie potrząsnąć drzewkiem po to, żeby pozbyć się suchych igieł. Każde żywe drzewko trzeba umieścić w chłodnym miejscu, z dala od kaloryferów, czy kominka, najlepiej blisko okna lub drzwi na balkon, czy taras. Żywe drzewka bożonarodzeniowe lubią chłodne powietrze i lekki przewiew. W takich warunkach długo utrzymają świeżość.
Nie przeciążaj drzewka ozdobami świątecznymi
Bardzo ważne jest, żeby ozdoby nie były zbyt ciężkie, a światełka nie ogrzewały gałązek. Najlepiej jest wybrać oświetlenie LED, które nie generuje ciepła.
Regularnie podlewaj drzewko
Kluczem do utrzymania choinki w dobrej kondycji jest zapewnianie jej odpowiedniej ilości wody. Drzewko trzeba regularnie podlewać tak, aby ziemia w doniczce była lekko. Ciętą choinkę tak osadź w stojaku, aby koniec pnia drzewka był zanurzony w wodzie. Pamiętaj o uzupełnianiu tego pojemnika wodą, gdyż w pierwszych dniach drzewko dużo pije i dzięki temu na dłużej zachowa świeży wygląd i intensywny kolor. Jeżeli powietrze w mieszkaniu jest suche, można dodatkowo zraszać igły wodą, aby zapobiec ich osuszaniu.
Święta, święta, a po świętach…
Po świętach drzewka cięte trzeba oddać do recyclingu lub kompostowania. Nie wyrzucaj ich do śmietnika. W wielu miastach organizowane są akcje zbierania choinek, które są następnie przetwarzane na biomasę lub kompost. Warto sprawdzić harmonogram odbioru odpadów w swojej okolicy. Natomiast drzewko w doniczce przenieść na balkon, taras lub do ogrodu, a kiedy ziemia odmarznie możesz je zasadzić w ogrodzie. Żywe drzewka bożonarodzeniowe to doskonała ekologiczna alternatywa dla sztucznych choinek.